Skip to content

Below is a full weekly timebable of ESSPA classes

Monday Classes (1) Monday Classes (2) Tuesday Classes Wednesday Classes Thursday Classes Friday Classes Saturday Classes
09.00
Pre Primary Ballet
with Kimberley Whyborne
09.00
09.30
09.15
09.30
Primary Ballet
with Kimberley Whyborne
09.30
10.15
09.45
10.00
10.15
Grade 1 Ballet
with Kimberley Whyborne
10.15
11.15
10.30
Balletcise
with Teena Symonds
10.30
11.30
10.45
11.00
11.15
Grade 2 Ballet
with Kimberley Whyborne
11.15
12.15
11.30
11.45
12.00
12.15
Grade 3 Ballet
with Kimberley Whyborne
12.15
13.15
12.30
12.45
13.00
13.15
Grade 4 Ballet
with Kimberley Whyborne
13.15
14.30
13.30
13.45
14.00
14.15
15.45
Primary Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
15.45
16.30
16.00
Primary Tap
with India Giggins
16.00
16.45
Grade 3 Modern
with Kym Giggins
16.00
17.00
Primary Drama
with Kate West
16.00
17.00
Grade 3 Tap
with Kym Giggins
16.00
17.00
16.15
16.30
Junior 1 Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
16.30
17.30
16.45
Primary Acrobatic Arts
with India Giggins
16.45
17.30
17.00
Grade 4 Modern
with Kym Giggins
17.00
18.00
Junior Drama
with Kate West
17.00
18.00
Grade 4 Tap
with Kym Giggins
17.00
18.00
17.15
Intermediate Ballet
with Kimberley Whyborne
17.15
18.15
17.30
Grade 1 Tap
with India Giggins
17.30
18.30
Junior 2 Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
17.30
18.30
17.45
18.00
Grade 5 Modern
with Kym Giggins
18.00
19.00
Intermediate Drama
with Kate West
18.00
19.00
Grade 5 Tap
with Kym Giggins
18.00
19.00
18.15
Grade 6 Ballet
with Kimberley Whyborne
18.15
19.15
18.30
Inter Acrobatic Arts
with India Giggins
18.30
19.30
Secondary 1 Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
18.30
19.30
18.45
19.00
Intermediate Modern
with Kym Giggins
19.00
20.00
Senior Adult Drama
with Kate West
19.00
20.00
Grade 6 Modern
with Kym Giggins
19.00
20.00
19.15
19.30
Advanced Acrobatic Arts
with India Giggins
19.30
20.30
Young Adult Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
19.30
20.30
19.45
20.00
Adult Jazz
with Kym Giggins
20.00
21.00
Advanced Adult Ballet
with Luke Baxter
20.00
21.00
20.15
20.30
20.45

Monday Classes (1)

Monday Classes (2)

Tuesday Classes

Wednesday Classes

Thursday Classes

Friday Classes

Saturday Classes

Monday Classes (1) Monday Classes (2) Tuesday Classes Wednesday Classes Thursday Classes Friday Classes Saturday Classes
16.45
Primary Acrobatic Arts
with India Giggins
16.45
17.30
17.00
17.15
18.30
Inter Acrobatic Arts
with India Giggins
18.30
19.30
18.45
19.00
19.15
19.30
Advanced Acrobatic Arts
with India Giggins
19.30
20.30
19.45
20.00
20.15

Monday Classes (1)

Monday Classes (1) Monday Classes (2) Tuesday Classes Wednesday Classes Thursday Classes Friday Classes Saturday Classes
09.00
Pre Primary Ballet
with Kimberley Whyborne
09.00
09.30
09.15
09.30
Primary Ballet
with Kimberley Whyborne
09.30
10.15
09.45
10.00
10.15
Grade 1 Ballet
with Kimberley Whyborne
10.15
11.15
10.30
Balletcise
with Teena Symonds
10.30
11.30
10.45
11.00
11.15
Grade 2 Ballet
with Kimberley Whyborne
11.15
12.15
11.30
11.45
12.00
12.15
Grade 3 Ballet
with Kimberley Whyborne
12.15
13.15
12.30
12.45
13.00
13.15
Grade 4 Ballet
with Kimberley Whyborne
13.15
14.30
13.30
13.45
14.00
14.15
17.15
Intermediate Ballet
with Kimberley Whyborne
17.15
18.15
17.30
17.45
18.00
18.15
Grade 6 Ballet
with Kimberley Whyborne
18.15
19.15
18.30
18.45
19.00
20.00
Advanced Adult Ballet
with Luke Baxter
20.00
21.00
20.15
20.30
20.45

Monday Classes (2)

Wednesday Classes

Thursday Classes

Saturday Classes

Monday Classes (1) Monday Classes (2) Tuesday Classes Wednesday Classes Thursday Classes Friday Classes Saturday Classes
16.00
Primary Drama
with Kate West
16.00
17.00
16.15
16.30
16.45
17.00
Junior Drama
with Kate West
17.00
18.00
17.15
17.30
17.45
18.00
Intermediate Drama
with Kate West
18.00
19.00
18.15
18.30
18.45
19.00
Senior Adult Drama
with Kate West
19.00
20.00
19.15
19.30
19.45

Wednesday Classes

Monday Classes (1) Monday Classes (2) Tuesday Classes Wednesday Classes Thursday Classes Friday Classes Saturday Classes
16.00
Grade 3 Modern
with Kym Giggins
16.00
17.00
16.15
16.30
16.45
17.00
Grade 4 Modern
with Kym Giggins
17.00
18.00
17.15
17.30
17.45
18.00
Grade 5 Modern
with Kym Giggins
18.00
19.00
18.15
18.30
18.45
19.00
Intermediate Modern
with Kym Giggins
19.00
20.00
Grade 6 Modern
with Kym Giggins
19.00
20.00
19.15
19.30
19.45
20.00
Adult Jazz
with Kym Giggins
20.00
21.00
20.15
20.30
20.45

Tuesday Classes

Friday Classes

Monday Classes (1) Monday Classes (2) Tuesday Classes Wednesday Classes Thursday Classes Friday Classes Saturday Classes
15.45
Primary Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
15.45
16.30
16.00
16.15
16.30
Junior 1 Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
16.30
17.30
16.45
17.00
17.15
17.30
Junior 2 Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
17.30
18.30
17.45
18.00
18.15
18.30
Secondary 1 Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
18.30
19.30
18.45
19.00
19.15
19.30
Young Adult Musical Theatre
with Kym Giggins / Lucy Ashton
19.30
20.30
19.45
20.00
20.15

Thursday Classes

Monday Classes (1) Monday Classes (2) Tuesday Classes Wednesday Classes Thursday Classes Friday Classes Saturday Classes
16.00
Primary Tap
with India Giggins
16.00
16.45
Grade 3 Tap
with Kym Giggins
16.00
17.00
16.15
16.30
16.45
17.00
Grade 4 Tap
with Kym Giggins
17.00
18.00
17.15
17.30
Grade 1 Tap
with India Giggins
17.30
18.30
17.45
18.00
Grade 5 Tap
with Kym Giggins
18.00
19.00
18.15
18.30
18.45

Monday Classes (1)

  • Primary Tap with India Giggins
    16.00 - 16.45
  • Grade 1 Tap with India Giggins
    17.30 - 18.30

Friday Classes

No events hours available!
No events available!

Pre Primary classes last 30 mins, Primary classes last 45 mins, and Junior, Secondary and Adult classes run for 1 hour.